SeeSrpska

HAN PIJESAK: POČELA OBNOVA REZIDENCIJE KRALJA ALEKSANDRA

HAN PIJESAK: POČELA OBNOVA REZIDENCIJE KRALJA ALEKSANDRA
U Han Pijesku je počela rekonstrukcija, restauracija i adaptacija Ljetne rezidencije kralja Aleksandra Karađorđevića, za koju su u ovoj godini planirane da budu uložene 623.440 KM. Načelnik Slobodan Đurić naglasio je da će ovoj objekat nakon završenih radova biti vraćen u prvobitno stanje iz 1925. godine. Prema njegovim riječima objekat je od velike važnosti, kako za opštinu Han Pijesak, tako i za očuvanje istorijskih i kulturnih vrijednosti i razvoj turizma na području cijele istočne regije. On je izrazio nadu da će građevinska sezona ići na ruku, te da će moći da bude urađeno sve što je planirano za ovu godinu, kako bi naredne mogla da bude završena rekonstrukcija.
Prva faza predstavlja grube građevinske radove do krova i da je vrijednost tih radova za ovu godinu 600.000 KM bez PDV-a, a izvođač je “Jokić invest” iz Zvornika.
Još su austro-ugarske vlasti planirale graditi kompleks namijenjen elitnom turizmu u Han Pijesku, zbog prirodnih i ambijentalnih vrijednosti ovog prostora. U tome ih je spriječio Prvi svjetski rat, međutim, na ovaj potez odlučio se kralj Aleksandar Karađorđević 1919. godine. Nakon nepune dvije godine radovi su bili okončani. Kralj je često dolazio u ovu vilu, gdje je vrijeme provodio u odmoru i obavljanju državničkih poslova. Stilom gradnje i izborom materijala koji su korošćeni vila se apsolutno uklapa u ukupan arhitektonski ambijent ovog planinskog kraja. Osim vile, izgrađen je i ljetnikovac kraljice Marije, objekat za smještaj kraljevog obezbjeđenja, konjušnice, a zbog zasluga za srpski narod mis Dikins je dobila dozvolu da izgradi vilu u blizini. Vila je poslužila i kao utočište kralju Petru II Karađorđeviću, kada je na početku Drugog svjetskog rata bježao pred njemačkim trupama sa princom Pavlom i namjesništvom. Saznavši ovu činjenicu, Njemci su se odlučili za bombardovanje ovog kompleksa, u nadi da će likvidirati kralja. Zahvaljujući tajnom podzemnom prolazu i skloništu to se nije desilo. Kraljeva vila je nekoliko puta rušena i obnavljana. Nakon Drugog svjetskog rata, u kom je dobrim dijelom uništena, komunističke vlasti su odlučile da je obnove. Sedamdesetih godina prošlog vijeka vila ponovo počinje propadati. Izvor: Upoznaj Srpsku