SeeSrpska

KOLIKO NASTUPI NA SAJMOVIMA SUŠTINSKI DOPRINOSE RAZVOJU TURIZMA?

Učešće na turističkim sajmovima u zemljama regiona i Evrope jedna je od primarnih aktivnosti turističkih opštinskih organizacija.

KOLIKO NASTUPI NA SAJMOVIMA SUŠTINSKI DOPRINOSE RAZVOJU TURIZMA?

U susret 46. Međunarodnom sajmu turizma u Beogradu, u Foči i Višegradu ističu da ovaj vid promocije donosi brojne koristi razvoju turizma.

Sajamska promocija fočanskih turističkih destinacija- raftinga Tarom i Drinom, Nacionalnog parka „Sutjeska“, Pješčanih piramida i ostalih bisera prirode i kulturno-istorijskih spomenika, doprinosi njihovoj većoj vidljivosti, upoznavanju potencijalnih partnera, sklapanju aranžmana, a veoma je važno i povezivanje turističkih radnika.

Direktor Turističke organmizacije Foča Spomenka Popadić kaže da posjećuju sajmove u skladu sa materijalnim mogućnostima, a da akcenat stavljaju na tržišta sa kojih dolazi najviše turista.

„Više od 60 odsto turista dolazi nam iz Srbije, tako da redovno posjećujemo Međunarodni sajam u Beogradu, koji je sa više od 50 hiljada posjetilaca, najveći i najznačajniji u regionu. Veliki broj turističkih agencija posjeti naš štand, takođe i veliki broj medijskih kuća, turoperatera, kao i samih turista koji su zainteresovani za naše područje, a mi smo posrednici između samog turiste i naših pružaoca turističke usluge“, kaže Popadićeva.

Broj turista koji posjete opštinu Foča svake godine je sve veći i sigurno da tome, ističu iz TO, doprinose predstavljanja na sajmovima, kao i onlajn platforme pružalaca turističkih usluga.

U Srbiji, osim Beograda, fočanska turistička ponuda promoviše se i na sajmovima u Novom Sadu i Kragujevcu, a ne zapostavljaju ni inostrana tržišta i trude se da tokom godine budu prisutni bar na dva-tri sajma u inostranstvu u skladu sa materijalnim mogućnostima.

„Uglavnom se predstavljamo na zajedničkom izložbenom prostoru Turističke organizacije Republike Srpske, jer je to besplatan prostor. Mi zapravo i ne bismo mogli da se predstavljamo na ovoliko sajmova da plaćamo izložbeni prostor“, navodi Popadićeva.

Ove godine TO Foča prvi put će se, u posljednje četiri godine, predstaviti na vlastitom izložbenom prostoru zajedno sa opštinom Plužine iz Crne Gore, a u okviru projekta prekogranične saradnje.

„Iskoristili smo mogućnost da pozovemo sve naše pružaoce  turističkih usluga kako bi se zajedno predstavili. Poslali smo više od 50 mejlova i većina je rekla da će rado prihvatiti poziv“, dodaje Popadićeva.

Veliki problem u oblasti turizma i dalje je neprijavljivanje svih gostiju i broja noćenja, te uplata boravišne takse. Da prikazani statistički podaci nisu relevantni i da je broj turista u stvarnosti mnogo veći, svjesni su i u TO.

„Veliki problem za koji se nadamo da će se u budućem periodu riještiti, iako smo tokom prethodne godine imali veliki broj aktivnosti u vezi sa ovom problematikom. Naša vidljivost se gleda upravo po broju noćenja i statističkim podacima- to je zaista poražavajuće kada je u pitanju opština Foča. Kada je u pitanju kompletna turistička ponuda Republike Srpske, mi smo na dva odsto od ukupnog broja“, kaže Popadićeva.

Prema zvaničnim podacima, u Foči je u 2024. godini zabilježeno ukupno 21.074 noćenja, od čega 13.201 stranih i 7.873 domaćih turista.

I za Turističku organizaciju Višegrad među sajmovima najvažniji je beogradski.

„Ove godine imaćemo vlastiti štand, kako bismo bili još vidljiviji i stupili u direktrne kontakte i još više doprinijeli promociji i većem broju posjetilaca“, kaže direktor Turističke organizacije Višegrad Branislav Andrić.

Direktna ugovoranja turističkih posjeta nisu u domenu Turističke organizacije, koja je više promoter cjelokupne ponude opštine, napominje Andrić, ali zato na sajmovima sa njima redovno nastupaju pružaoci turističkih usluga.

„Svake godine na sajam u Beograd sa nama idu ugostitelji, predstavnici restorana i hotelskih smještaja, koji stupaju u direktni kontakt sa organizatorima putovanje i prave dogovore za narednu sezonu“, kaže Andrić.

Višegradska ćuprija, Andrićgrad,  Višegrdaska banja, Manastir Dobrun, kanjon Drine i vožnja brodicama glavni su turistički aduti ove opšptine.

Andrić navodi da je, kada je u pitanju broj noćenja, u Višegradu prilično uveden red i da je više od 95 odsto pružalaca usluga smještaja uredno registrovano, ali da zvanična statistika ne odgovara realnom broju posjetilaca.

„Statistika bilježi samo turiste koji su ostvarili noćenja, a Višegrad i dalje većim dijelom ima tranzitni karakter. Turisti ovdje provode vrijeme tokom dana, ostvaruju određeni promet  i potom se vraćaju u svoju bazu na Zlatibor, Taru i druge turističke destinacije ou okruženju“, kaže Andrić.

U 2023. godini u Višegradu je ostvareno više od 40.000 noćenja, a u 2024. godini, za koju još nemaju zvanične podatke, u Turističkoj organizaciji procjenjuju između 50 i 60 hiljada. Sa onima koji dolaze u jednodnevne posjete, ukupan broj turista tokom godine je oko 200 hiljada, procjena je TO.

Izvor: Radio Foča