SeeSrpska

NA MAJEVICI SE GRADI REPLIKA RODNE KUĆE FILIPA VIŠNJIĆA

NA MAJEVICI SE GRADI REPLIKA RODNE KUĆE FILIPA VIŠNJIĆA
Opština Ugljevik planira da gradi muzejski kompleks rodne kuće jednog od najpoznatijih srpskih guslara i tvoraca srpskih narodnih pjesama Filipa Višnjića sa pratećim objektima u Gornjoj Trnovi, na planini Majevici. Prema pisanju portala eKapija, ovim povodom raspisan je tender za uslugu izrade idejnog rješenja kompleksa čija je procijenjena vrijednost 20.000 KM bez PDV-a, navodi se u tenderskoj dokumentaciji.
Parcela na kojoj će graditi muzejski kompleks površine je 7.500 m2.
- Nadmorska visina je u intervalima između 292 i 302 m. Parcela je u građevinskom smislu neuređena, odnosno, ona je trenutno poljoprivredno zemljište i sastoji se od njiva, voćnjaka i šume - ističe se. Sa južne strane predmetna parcele izlazi na regionalni put R459 u širini oko 16 m, dok je sa zapadne, istočne i sjeverne strane okružena parcelama. - Muzejski kompleks potrebno je osmisliti u duhu seoskog srpskog domaćinstva s kraja 18. i početka 19. vijeka koji mora minimalno sadržavati sljedeće objekte - etno kuća, vajat (dva objekta), mlječar, kačaru, čardak, guvno... kao i ljetnu pozornicu sa tribinom do 100 sjedećih mjesta i vodenicu - stoji u dokumentaciji. Kao zasebnu cjelinu, rješenjem treba predvidjeti pomoćne objekte - mokri čvor sa ostavom, biletarnica, restoran u etno stilu čiji izgled mora biti usklađen sa prostornim ambijentom, a svi objekti moraju biti opremljeni potrebnom infrastrukturom. - U okviru muzejskog kompleksa potrebno je predvidjeti i pješačke kamene staze, drevnu autentičnu ogradu iz predmetnog perioda, sadnice višegodišnjeg drveća, travnjake, cvijećnjake, vodotok-potok,vanjski mobilijar da je oblik i izgled usklađen sa prostornim ambijentom.
Za izgradnju svih objekata i ostalog sadržaja potrebno je predvidjeti korištenje autentičnih rapoloživih materijala kao što su drvo, kamen i drugi materijal i tehnika građenja za navedeni vremenski period.
- Takođe, raspored objekata na lokaciji treba da bude po sistemu zasebnih objekata, dok se prilikom pozicioniranja objekata treba voditi računa da se omogući nesmetana pješačka komunikacija do svakog od njih - navodi se. Ostavlja se kreativnosti projektanta da na osnovu sopstvenog doživljaja lokacije, nađe najpovoljnije rješenje u svakom smislu, a u skladu sa postavljenim smijernicama i kriterijumima. Filip Višnjić rođen je 1767. godine na Majevici, u selu Gornja Trnova, kod Ugljevika i bio je jedan od najpoznatijih srpskih guslara i tvoraca srpskih narodnih pjesama. Oslijepivši od velikih boginja još kao dijete, Višnjić je postao profesionalni pjevač. S guslama u rukama je putovao po čitavom tada Bosanskom pašaluku, pa i dalje, sve do Skadra. Po selima i na manastirskim saborima pjevao je Srbima, a prolazeći kroz gradove pjevao je na dvorovima turskih prvaka. Izvor: eKapija