Spomenik velikom pjesniku je podigao Jovan Dučić u prisustvu kraljevog izaslanika 28. i 29. maja 1934. godine na zemljištu koje je lično otkupio od katoličke crkve,, navedeno je na stranici Turističke organizacije Trebinje.
Spomenik je djelo poznatog vajara Tome Rosandića, učenika čuvenog Ivana Meštrovića i prvi je spomenik u svijetu podignut Njegošu u čast, a granitni postament izgradio je beogradski arhitekta Dragiša Brašovan.
Petar II Petrović Njegoš bio je srpski pravoslavni vladika crnogorski i brdski, te poglavar Crne Gore od 1830. do 1851. godine.Rođen je u selu Njeguši, blizu Cetinja, obrazovao se u nekoliko manastira u Crnoj Gori i postao je duhovni i svjetovni vođa nakon smrti svog strica Petra I. Bio je skoncentrisan na ujedinjavanje crnogorskih plemena i uspostavljanje centralizovane države.
Uveo je redovne poreze i niz novih zakona da zamijene one koje su njegovi prethodnici uveli. Uvođenje poreza se pokazalo vrlo nepopularnim među crnogorskim plemenima i zbog toga je tokom njegove vladavine izbilo nekoliko buna. Njegoševa vladavina je takođe obilježena stalnim političkim i vojnim sukobom sa Osmanskim carstvom.
Zalagao se za oslobođenje i ujedinjenje svih Srba i bio je spreman da se odrekne svojih svjetovnih vlasti zarad ujedinjenja sa Srbijom.
Njegoš je poštovan kao pjesnik i filozof, a najpoznatiji je po svojoj epskoj poemi „Gorski vijenac“, koja se smatra za remek-djelo srpske i južnoslovenske književnosti. Važna djela su i „Luča mikrokozma“, „Ogledalo srpsko“ i „Lažni car Šćepan Mali“. Sahranjen je u maloj kapeli na Lovćenu, koju su srušili Austrougari u Prvom svjetskom ratu.
Njegovi ostaci su premješteni u Cetinjski manastir, a potom u obnovljenu kapelu 1925. godine. Kapela je uz podršku jugoslovenske vlade 1974. zamenjena Meštrovićevim mauzolejom.