SeeSrpska

ZNATE LI U ČEMU SE SVE UŽIVA NA STAZAMA SIRA I MEDA

Staze sira i meda Istočne Hercegovine predstavljaju putovanje kroz gurmansku magiju vrijednih i plemenitih gorštaka. Hercegovina, zemlja koja na magičan način ujedinjuje znanje, umijeće i plemenitost svojih stanovnika sa surovom klimom i često puta oskudnim zemljišnim resursima, te stvara proizvode koje morate probati u životu.

ZNATE LI U ČEMU SE SVE UŽIVA NA STAZAMA SIRA I MEDA

Iako ne jedini, ali ponajbolji proizvodi Istočne Hercegovine, svakako su sir i med. Ako se uputite iz niske Hercegovine od Trebinja, preko Ljubinja, Berkovića, Bileće do visoke Hercegovine Gacka, Kalinovika i Nevesinja nailazićete na domaćine koji svoj život provode ujedinjeni s prirodom u borbi i ljubavi.

Ta borba uz veliku ljubav je kroz vijekove prenosila znanja koja su stvorila neke od proizvoda jedinstvenih u svijetu kakav je sir iz mijeha. U Hercegovini se pravi od 14. vijeka pravi sir iz mijeha. Nastao je kao rezultat ljudske potrebe da namirnice čuva duži vremenski period.

Sir iz mijeha se pravi od svježeg kravljeg, ovčijeg ili kozijeg mlijeka ili njihovom mješavinom. Odmah po muži mlijeko se zasirava i pravi velika sirna gruda koja se cijedi pod prirodnim tegom kamenom oko 24 sata. Grude se zatim lome i sole i stavljaju u zadimljenu ovčiju mješinu. Sir se dobro sabije u mijeh drvenim nabijačem ili rukom, a zatim se konopom zaveže otvor kroz koji je sir stavljan u mješinu. Puna mješina se stavlja na drvene daske gdje zrije.

Umijeće pravljenja mješine je zanat očuvan vijekovima, te se smatra možda najstarijim pokušajem čuvanja mliječnih proizvoda na duži vremenski period. Mješina se pravi od kompletne ovčije kože sa koje se obrije vuna, zatim se opere, zavežu se otvori, naduva i objesi na dim par dana da se osuši. Osušena mješina se opere i spremna je za stavljanje sira.

Posao nimalo lak. Izum karakterističan za krajeve sa teškim životnim uslovima. Ali i ljude koji, baš zbog teškog života više vrednuju sve plemenite i vrijedne ljude izvan svoga kraja.

Još jedan gurmanski dragulj iz Hercegovine je kajmak iz mijeha.
Pravi se od prokuhanog kravljeg ili ovčijeg mlijeka i koje se „razlijeva“ na drvene posude „škipe“ gdje odstoji najmanje 24 sata. Nakon toga kora se skida i slaže u kacu gdje se ocijedi desetak dana, a zatim prebacuje u pripremljeni mijeh gdje zrije oko dva mjeseca.

Kajmak iz mijeha poprima okuse mješine i hercegovačkih planinskih pašnjaka koji su karakteristični po velikom biodiverzitetu planinskih trava. Kajmak iz mijeha u kombinaciji sa pečenim krompirom zvanim „pole“ je nešto što ne smijete propustiti da probate u Hercegovini.

Med iz Hercegovine je najtraženiji med u Bosni i Hercegovini, a i izvan njenih granica. Zašto? Pa zato što Hercegovačko sunce izmami najrazličitije cvjetove i trave da rastu po krševitoj hercegovačkoj zemlji. Zato u svom životu ne smijete propustiti da probate hercegovački med, posebno onaj od kadulje, vrijeska ili zanovijeti, biljaka koje u Hercegovini imaju posebnu snagu i aromu.

Izvor: Slow food